Tietoa ehdokkaalle

Ehdokasasettelu on päättynyt. Vaalien äänestysaika on 17.-30.3.2020. 

 

Ehdokastiedot

 

Ehdokastiedoilla tarkoitetaan kunkin ehdokkaan vaalialuetta, vaaliliittoa ja vaalilautakunnan antamaa ehdokasnumeroa sekä ehdokkaan etunimeä, sukunimeä ja kotipaikkaa. Ehdokasnumerot päätetään vaalilautakunnan kokouksessa 26.2.

Ehdokastiedot painetaan ehdokaslistojen yhdistelmään, joka lähetetään kaikille äänioikeutetuille äänestystä edeltävällä viikolla. Lisäksi ehdokastiedot julkaistaan tällä vaalisivustolla.

Hyväksymällä ehdokkuuden katsomme, että ehdokas on hyväksynyt myös ehdokastietojensa julkaisun ehdokaslistojen yhdistelmässä sekä ehdokastietojen ja vaalikoneessa annettujen lisätietojen julkaisun vaalisivustolla. 

Ehdokkaiden pitää tarkistaa viimeistään 26.2. klo 12.00 mennessä, että heidän ehdokastietonsa ovat oikein. Huomaathan, että vaalialue löytyy kysymyssivun alusta. Ehdokastietoja pääsee tarkistamaan ja muokkaamaan vaalikoneessa, johon pääsee henkilökohtaisella linkillä, joka on lähetetty sähköpostitse kaikille ehdokkaille 12.2. Jos et ole saanut sähköpostia, ota yhteyttä vaalit@tek.fi

Vaalilautakunta vahvistaa ehdokastiedot kokouksessaan 26.2., jonka jälkeen vaalikoneessa tehdyt ehdokastietojen muutokset eivät enää tallennu.

 

Vaalikone

 

Äänestäjien tueksi avataan netissä vaalikone 11.3. Kannustamme kaikkia ehdokkaita vastaamaan vaalikonekysymyksiin ja lisäämään oman esittelynsä vaalikoneeseen. Ehdokkaat voivat ehdokastietojensa lisäksi täydentää omaa esittelyään esimerkiksi lisäämällä ammattinimikkeen, työnantajan, tutkinnon ja henkilökuvan. Vaalikoneen esittelykenttään voi myös kertoa esimerkiksi asioista, joita ehdokas haluaa edistää TEKissä tai perustella vastauksiaan vaalikonekysymyksiin.

Vaalikonetta voi täydentää 12.2. – 10.3. klo 12.00 asti. Olemme lähettäneet henkilökohtaisen linkin vaalikoneeseen kaikille ehdokkaille 12.2. Jos et ole saanut sähköpostia, ota yhteyttä vaalit@tek.fi

Ohjeita vaalikoneen käyttöön

Pääset muokkaamaan tietojasi lähettämällämme linkillä useita kertoja, vaikka tallentaisit ja sulkisit vaalikoneen jokaisen vastauskerran lopuksi. Vaalikone avautuu ensimmäisellä kerralla kysymysnäkymään. Kieliasetuksia voit vaihtaa klikkaamalla oikean yläkulman kolmea pistettä. Omia tietojasi pääset muokkaamaan klikkaamalla "Tietosi"-painiketta vaalikoneen alareunassa. Huomaathan, että kuvapaikan alapuolella on lisää täytettäviä kenttiä. Takaisin kysymyksiin pääset "Vastauksesi"-painikkeesta. Kysymykset tallentuvat automaattisesti, omat tietosi voit tallentaa ”Tietosi”-sivun alareunasta. 

Ehdokkaiden pitää tarkistaa ehdokastietonsa viimeistään 26.2. klo 12.00 mennessä. Vaalikonetta voi täydentää 10.3. klo 12.00 asti.

 

Ehdokkuuden peruminen

 

Jos ehdokas haluaa perua ehdokkuutensa TEKin valtuustovaaleissa, hänen pitää ottaa yhteyttä TEKin toimistoon viimeistään 26.2. klo 12.00 mennessä sähköpostitse osoitteeseen vaalit@tek.fi

Ehdokkuutta ei voi perua sähköisen ehdokasasettelujärjestelmän kautta ehdokasasettelun päätyttyä.

 

Tietosuoja

 

TEKin vaaleissa noudatetaan tietosuojalainsäädäntöä ja muun muassa yleisen tietosuoja-asetuksen mukaisia tietosuojaperiaatteita. Voit tutustua vaalien tietosuojaselosteeseen täällä

 

Lisätietoja

 

Kaikissa kysymyksissä tavoitat TEKin vaalitiimin osoitteesta vaalit@tek.fi.  Tutustu valtuutettujen tehtäviin tarkemmin täällä.

 

Vaaliliittojen vaaliasiamiehet

iTyö: Kirsi Kaasinen, kirsi.kaasinen@alumni.aalto.fi, 040 704 9720
Keskusta: Timo Huhtaluoma, timo.huhtaluoma@gmail.com, 040 506 4240
Kokoomus: Elina Wanne, elina@elinawanne.fi, 050 517 1171 
Sosialidemokraatit: Sami Lehtonen, sami.lehtonen@welho.com, 0400 530 744
TEKin Nuoret: Pia Humalajoki, pia.humalajoki@gmail.com, 040 569 2989
Vasemmisto: Erkki Hiltunen, ehiltun@gmail.com, 0400 673 528
Vihreät: Aino-Kaisa Manninen, aino-kaisa.manninen@vihreat.fi, 040 568 9426
Yhtenäinen TEK ja teekkarihenki: Elina Honkala, elina.honkala@iki.fi, 040 861 4358

TFiFarna (TFiF-TEK jäsenet): Kimmo Leveelahti, kimmo.leveelahti@kandu.fi, 040 555 5544

Nykyisen valtuuston, hallituksen ja valiokuntien kokoonpanoon voit tutustua osoitteessa www.tek.fi/paatoksenteko.

 

Vaaliasiamiehille tärkeää tietoa on koottu tälle sivulle.