Lähde ehdolle!

Mitä valtuutetut tekevät? 

 

TEKin valtuutetut ovat tekniikan ammattikunnan kunniakansalaisia. 

Valtuusto on TEKin ylin päättävä elin, joka kokoontuu yleensä kaksi kertaa vuodessa. Valtuutetut linjaavat, miten tekkiläisten etuja ajetaan, minkälaisia jäsenpalveluja heille tarjotaan ja miten ammattikunta vaikuttaa ympäröivään yhteiskuntaan.

Valtuustotyö tarjoaa erinomaisen näköalapaikan työmarkkinoihin sekä laajan ammattikunnan jäsenten verkoston. Lue lisää valtuuston tehtävistä täältä.

 

Kuka voi asettua ehdolle?

 

Oikeutettuja asettumaan ehdokkaiksi sekä äänioikeutettuja ovat kaikki Tekniikan Akateemiset ry:n vuosijäsenet ja kunniajäsenet ja Tekniska Föreningen i Finland r.f:n TEKiin kuuluvat varsinaiset jäsenet, jotka on 1.1.2020 mennessä hyväksytty jäseniksi. 

Voit asettua ehdokkaaksi TEKin valtuuston vaalissa millä tahansa vaalialueella asuinpaikkakunnastasi riippumatta. Voit kuitenkin äänestää ehdokasta vain omalla vaalialueellasi. 

Eteläinen vaalialue: Uusimaa (32 paikkaa)
Läntinen vaalialue: Ahvenanmaa, Etelä-Pohjanmaa, Kanta-Häme, Keski-Pohjanmaa, Keski-Suomi, Pirkanmaa, Pohjanmaa, Päijät-Häme, Satakunta ja Varsinais-Suomi (21 paikkaa)
Itäinen vaalialue: Etelä-Karjala, Etelä-Savo, Kymenlaakso, Pohjois-Karjala ja Pohjois-Savo (6 paikkaa)
Pohjoinen vaalialue: Kainuu, Lappi ja Pohjois-Pohjanmaa (7 paikkaa) 
TFiFin vaalipiiri kattaa koko Suomen (4 paikkaa)
 

 

Miten ehdolle asetutaan?

 

Ehdokasasettelu alkaa 1.1.2020 ja päättyy 5.2. klo 12.00. Lisätietoa vaalien aikataulusta löydät täältä.

Helpoin tapa päästä mukaan on ottaa yhteyttä johonkin nykyisistä valtuustoryhmistä tai perustaa oma vaaliliitto. 

 

Valtuustoryhmien vaaliasiamiehet

iTyö: Kirsi Kaasinen, kirsi.kaasinen@alumni.aalto.fi, 040 704 9720
Keskusta: Timo Huhtaluoma, timo.huhtaluoma@gmail.com, 040 506 4240
Kokoomus: Elina Wanne, elina@elinawanne.fi, 050 517 1171 
Sosialidemokraatit: Sami Lehtonen, sami.lehtonen@welho.com, 0400 530 744
TEKin Nuoret: Pia Humalajoki, pia.humalajoki@gmail.com, 040 569 2989
Vihreät: Aino-Kaisa Manninen, aino-kaisa.manninen@vihreat.fi, 040 568 9426
Yhtenäisyys ja teekkarihenki: Elina Honkala, elina.honkala@iki.fi, 040 861 4358

TFiFarna (TFiF-TEK jäsenet): Kimmo Leveelahti, kimmo.leveelahti@kandu.fi, 040 555 5544

Nykyisen valtuuston, hallituksen ja valiokuntien kokoonpanoon voit tutustua osoitteessa www.tek.fi/paatoksenteko.

 

Vaaliliiton perustaminen

Vähintään kolme vaalikelpoista Tekniikan Akateemiset ry:n jäsentä tai TFiF–TEK-jäsentä voivat perustaa vaaliliiton allekirjoittamalla sopimuskirjan (pohjat löytyvät tältä sivulta), jolla he asettavat siinä mainitun henkilön tai henkilöt ehdokkaiksi sopimuskirjassa mainittuun vaalipiiriin tai Tekniikan Akateemiset ry:n vaalipiirissä sopimuskirjassa mainittuihin vaalialueisiin. Sopimuskirjassa määritellään myös vaaliliitolle vaaliasiamies. 

Sopimuskirja tulee toimittaa vaalilautakunnalle TEKin toimistoon (Ratavartijankatu 2 A, 00520 Helsinki) 5.2.2020 klo 12.00 mennessä.

Vaaliliitolla saa olla ehdokkaita enintään kaksi kertaa kultakin vaalialueelta valittavien edustajien määrä. Kukaan ei saa olla useamman kuin yhden vaaliliiton ehdokkaana. 

Vaaliliiton ohjelma julkaistaan vuoden 2020 ensimmäisessä TEK-lehdessä sekä TEKin verkkosivuilla. Vaaliliitolla voi lisäksi olla oma tunnus.

Vaaliliitot voivat halutessaan yhtyä vaalirenkaaseen.

Jos olet perustamassa uutta vaaliliittoa ja haluat vaaliliiton esittelyn mukaan TEK-lehteen, ota yhteyttä TEKin toimistoon viimeistään 23.1. Heidi Tomperiin, heidi.tomperi@tek.fi

 

Lisätietoja ehdolle asettumisesta antaa vaalilautakunnan sihteeri Daniel Valtakari, daniel@tek.fi.

 

Vaaliasiamiehille tärkeää tietoa on koottu tälle sivulle.